» اقامت و تابعیت

اقامت و تابعیت


ویزای توریستی
ویزای اقامت موقت
ویزای اقامت موقت، نوعی ویزا است که از سوی بخش ویزای سفارت کانادا صادر می گردد و به شما این امکان را می دهد که به عنوان یک دیدار کننده، دانشجو و یا نیروی کار وارد خاک کانادا شوید.
شرایط لازم برای دریافت ویزای اقامت موقت(ویزای دیدار)
شما باید به افسر ویزا اثبات کنید که حائز شرایط مندرج در قانون مهاجرت می باشید.
از جمله موارد مهم عبارتند از:
•    باید افسر ویزا را متقاعد کنید که در پایان اقامت موقت کانادا را ترک خواهید کرد.
•    نشان دهید که از توان مالی لازم برای اداره خود و اعضای خانواده خود در مدت زمانی که در کانادا اقامت دارید، برخوردار می باشید.
•    قصد تحصیل و یا کار در کانادا را ندارید مگر آنکه مجوزهای لازم را کسب نمایید.
•    فردی قانونمند هستید و دارای سوابق جنایی نمی باشید .
•    تمامی مدارک مورد درخواست افسر ویزا را ارائه نمایید تا پذیرش شما میسر گردد.
•    همچنین باید از سلامت جسمی لازم برخوردار باشید ( در صورت نیاز معاینات پزشکی را به انجام برسانید)
•    تمامی اعضای خانواده که قصد دارند با متقاضی اصلی وارد خاک کانادا شوند باید هر یک به صورت جداگانه فرم تقاضای ویزا را تکمیل نمایند و وجه ویزا را به حساب سفارت واریز کنند.
•    در صورت تشخیص افسر ویزا شما و یا هر یک از اعضای خانواده باید معاینات پزشکی را انجام دهید و نتیجه آزمایشات را برای بخش صدور ویزا ارسال نمایید تا پس از بررسی های لازم در صورت صلاحدید افسر ویزا نسبت به صدور ویزا برای شما و یا هر یک از اعضای خانواده اقدام گردد.
 دعوتنامه
درخواست ویزای دیدار برای کانادا مستلزم ارائه دعوت نامه از سوی میزبان در کانادا می باشد، اطلاعات ذیل به دوستان و یا بستگان شما در تهیه و تنظیم دعوتنامه کمک می کند.
ارائه دعوت نامه تضمین کننده صدور ویزای دیدار نمی باشد. افسران ویزا درخواست متقاضی را مورد ارزیابی قرار می دهند و تعیین می نمایند که متقاضی حائز شرایط مندرج در قانون مهاجرت می باشد و یا خیر.
 اطلاعات مورد نیاز میزبان جهت صدور دعوتنامه
با نوشتن دعوتنامه شما از نظر قانونی مسئولیتی در قبال فرد دیدار کننده از کانادا را نخواهید داشت، اما باید دعوتنامه را با حسن نیت و صداقت تنظیم نمایید. باید اطلاعات واقعی ارائه نمایید و سعی کنید به تعهدات خود در دعوتنامه عمل نمایید. پس از ارسال دعوتنامه برای مهمان خود، وی می بایست در هنگام تسلیم درخواست ویزای دیدار موقت، دعوتنامه را به سفارت یا کنسولگری کانادا در خارج از کانادا ارائه نماید.
دعوتنامه شما باید حاوی اطلاعات ذیل در مورد مهمان شما باشد:
● نام کامل
● تاریخ تولد
● آدرس و شماره تلفن فرد
●  نسبت شما با فرد دعوت شونده( مهمان)
● هدف از سفر
●  مدت زمانی که فرد دعوت شونده ( مهمان) قصد دارد در کانادا اقامت داشته باشد
● جزئیات مربوط به محل اقامت و هزینه های زندگی
● تاریخ ترک کانادا از سوی مهمان
دعوتنامه شما همچنین باید حاوی اطلاعات ذیل در خصوص میزبان باشد:
● نام کامل
● تاریخ تولد
● آدرس و شماره تلفن در کانادا
●  شغل
● شهروند کانادا هستید یا دارای کارت اقامت دائم(PR) می باشید
● تصویری از مدرکی که نشانگر وضعیت اقامت شما در کانادا می باشد
● جزئیات مربوط به خانواده شما، شامل اسامی و تاریخ تولد همسر و وابستگان(ارائه این اطلاعات جهت صدور سوپر ویزای والدین و پدربزرگان و مادربزرگان الزامی می باشد)
● تعداد کل نفراتی که در منزل شما اقامت دارند(ارائه این اطلاعات جهت صدور سوپر ویزای والدین و پدربزرگان و مادربزرگان الزامی می باشد)
● درخواست سوپرویزا صرفا برای والدین و پدربزرگان و مادربزرگان می باشد.

ویزای تحصیلی
 بیش از ۱۳۰۰۰۰ دانشجو هرساله برای تحصیل و تعداد بیشتری برای یادگیری زبان انگلیسی و فرانسه به کانادا می آیند. برای تحصیل در کانادا، در بیشتر مواقع شما نیازمند اجازه ی تحصیل یا ویزای اقامت موقت می باشید، اگرچه همه نیازمند این مدارک نیستند. اگر شما قصد دارید که در استان کبک تحصیل کنید، باید قبل از این که مجوز تحصیل قابل صدور باشد، یک Application for Acceptance Certificate) CAQ) یا درخواست گواهی پذیرش را فراهم کنید.
شرایط تحصیل در کانادا:
•    شما باید از یک مدرسه، کالج، دانشگاه یا دیگر موسسات آموزشی در کانادا پذیرش گرفته باشید.
•    باید ثابت کنید که پول کافی برای پرداخت شهریه، مخارج زندگی و هزینه های مراجعت به کشور خودتان را دارید.
•    شما باید در سلامت کامل بوده و سابقه ی ارتکاب جرم نداشته باشید.
•    باید در مصاحبه با افسر مهاجرت او را قانع کنید که بعد از پایان تحصیلات به کشورتان مراجعت خواهید کرد.
موارد منع صدور جواز تحصیل:
در برخی موارد، به شما مجوز تحصیل در کانادا داده نخواهد شد.
•    در صورتی که شما قصد داشته باشید که در دوره تحصیلی یا برنامه ی کوتاه مدت ۶ ماه یا کمتر شرکت کنید
•    اگر از اعضای خانواده یا پرسنل یک نماینده خارجی در کانادا باشید
•    اگر شما عضو نیروهای مسلح تحت نظارت نیروهای قانونی باشید
•    بچه های خردسال والدینی که مجوز کار یا تحصیل دارند یا والدینی که پناهنده هستند یا درخواست پناهندگی دارند
شرایط کار برای دانشجویان بین المللی در کانادا.
امکان کار در کانادا برای کسانی که در حال تحصیل در کانادا هستند وجود دارد، و فرصت های شغلی در داخل و خارج محیط دانشگاه موجود است.
•    در داخل محیط دانشگاه در شرایطی که اجازه ی کار وجود ندارد
•    در بیرون از محیط دانشگاه وقتی که اجازه ی کار هست
•    شرکت در برنامه های تعاونی و گذراندن دوره های انترنی با مجوز کار
•    کار با مجوز تحصیلی بعد از فارغ التحصیلی
داخل محیط دانشگاه بدون اجازه ی کار
اگر یک دانشجوی تمام وقت در یک موسسه ی بالاتر از متوسطه (در اینجا منظور از post-Secondary institution موسسات آموزش عالی است که بالاتر از سطح متوسطه هستند. مترجم) دولتی ، یا خصوصی دارای شرایط لازم، یا یک موسسه ی خصوصی کانادایی که از طرف قانون ایالتی اجازه ی اعطای مدرک تحصیلی دارد، هستید میتوانید بدون مجوز کار در داخل موسسه ای که در آن تحصیل می کنید ، کار کنید. شما احتیاج به یک ویزای تحصیلی معتبر خواهید بود تا قادر به کار در داخل دانشگاه باشید.
خارج از دانشگاه با مجوز کار
برنامه ی مجوز کار خارج از دانشگاه The Off-Campus Work Permit Program به دانشجویان خارجی اجازه می دهد که در حین تحصیل بیرون از دانشگاه کار کنند. برای واجد شرایط این برنامه بودن، شما باید دانشجوی تمام وقت ثبت نام شده در یک موسسه ی آموزش عالی، که به صورت مشارکتی و غیرانتفاعی اداره میشود یا در یک دوره ی آموزشی تصویب شده در یک موسسه ی خصوصی و قانونی، باشید.
موسسات آموزشی بالاتر از متوسطه غیرانتفاعی و مشارکتی:
برای دیدن لیستی از مدارس و موسسات هیئت امنایی در “برنامه ی مجوز کار” بخش مجوز کار خارج از دانشگاه را ببینید
برای کار خارج از دانشگاه، شما باید مجوز کار درخواست کنید. مجوز کار اجازه می دهد تا هر هفته ۲۰ ساعت در زمان کلاس های منظم دانشگاهی، و به صورت تمام وقت در زمان تعطیلاتِ از قبل اعلام شده (به عنوان مثال، تعطیلات زمستانی و تابستانی و وقفه ی بهار) کار کنید.
برنامه های تعاونی و انترنی با مجوز کار
برای برخی از برنامه های دانشگاهی، تجربه ی کاری بخشی از برنامه ی آموزشی است. دانشجویان خارجی که تمایل دارند در یک برنامه ی تعاونی یا انترنی شرکت کنند باید در کنار مجوز تحصیلی درخواست مجوز کار نیز کنند.
شرایط گرفتن مجوز کار موارد زیر می باشد:
•    شما باید مجوز تحصیلی معتبر داشته باشید.
•    شغل مورد نظر شما باید بخش ضروری دوره ی تحصیلی شما در کانادا باشد
•    شغل شما باید بخشی از برنامه ی دانشگاهی شما باشد، و توسط یک نامه از طرف مقام دانشگاهی مسوول گواهی شود
•    شغل تعاونی یا انترنی شما نمی تواند بیشتر از ۵۰% کل برنامه زمانی تحصیلی شما باشد
کار بعد از فارغ التحصیلی با اجازه ی کار
به محض فارغ التحصیلی، دانشجویان بین المللی تشویق می شوند که در کانادا تجربه ی کار کسب کنند. برنامه ی مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی به دانشجویانی که از یک موسسه ی بالاتر از متوسطه غیرانتفاعی کانادایی به تازگی فارغ التحصیل می شوند اجازه می دهد که تجربه ی کاری ارزشمندی در کانادا کسب کنند.
 مجوز کار تحت “برنامه ی مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی” the Post-Graduation Work Permit Program نمی تواند بیشتر از طول برنامه ی تحصیلی دانشجو معتبر باشد. برای مثال، اگر شما بعد از یک دوره ی تحصیلی چهارساله مدرک بگیرید و فارغ التحصیل شوید، می توانید مجوز کار سه ساله با رعایت ضوابط دریافت کنید. اگر از یک دوره ی آموزشی هشت ماهه فارغ التحصیل شوید، شما نمیتوانید مجوز کاری که بیشتر از هشت ماهه معتبر است دریافت کنید.

واریز وجه سفارت در آنکارا
بدنبال تعطیلی سفارت کانادا در تهران حساب بانکی سفارت در تهران نیز مسدود گردید.لذا کلیه متقاضیان باید وجه ویزا را در آنکارا واریز نمایند و اصل فیش پرداختی را به همراه سایر مدارک به سفارت کانادا در آنکارا ارسال نمایند، از آنجا که امکان واریز وجه در آنکارا برای بسیاری از هموطنان مقدور نمی باشد و این امر مستلزم صرف وقت و هزینه فراوانی می باشد ، لذا این مؤسسه وجه متقاضیان را از طریق نمایندگان خود در آنکارا به حساب بانکی مربوطه واریز نموده و اصل فیش های پرداختی را تحویل متقاضیان می نماید.
توضیح اینکه از تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۱۳ سفارت کانادا در آنکارا با تأسیس دفتر VAC  اقدام به دریافت مدارک متقاضیان از طریق این دفتر نموده و این دفتر برای انجام خدمات خود وجهی را تحت عنوان کارمزد دریافت می نماید. نمایندگان ما در آنکارا علاوه بر واریز وجه سفارت ، واریز وجه خدمات VAC  را نیز انجام می دهند.

بیومتریک
شرایط بیومتریک کانادا  
وضعیت جراحات و شرایط پزشکی
بعضی از جراحات و شرایط پزشکی ممکن است شما را از مرحله انگشت نگاری و عکس باز دارد.
•    اگر جراحت یا شرایط پزشکی موقت در صورت یا دستتان باشد، باید تا زمانی که شما التیام نیافتید و قبل از اینکه بیومتریک خود را ارائه دهید، صبر کنید.
•    اگر شما جراحت دائمی یا شرایط پزشکی دائم در صورت یا دستتان دارید، عکس شما گرفته نمی شود و از شما خواسته می شود که در صورت امکان تعدادی اثر انگشت ارائه دهید.
هزینه های بیومتریک
•    علاوه بر هزینه تقاضانامه ی ویزای قانونی، هزینه بیومتریک برای هر شخصی که اقدام می کند، معادل 85 دلار کانادا خواهد بود.
•    اگر چه شما به طور آن لاین برای مرکز درخواست ویزا (VAC) اقدام می کنید، قبل از اینکه انگشت نگاری و عکس را بگیرید، کارکنان VAC آنچه را که شما برای هزینه ی بیومتریک پرداخته اید رؤیت و تأیید می کنند.
•    هزینه ی بیومتریک شما نیز، هزینه ی تقاضانامه در رسیدگی VAC پوشش داده خواهد شد. VAC اطمینان خواهد داد که تقاضانامه ی شما کامل است، و آن را به اداره ی ویزا ارسال خواهد نمود و یک بار استرداد آنها را به شما اطلاع خواهد داد.
چه زمانی وارد کانادا می شوید؟
•    مأمور خدمات مرزی شما را با عکس در پاسپورتتان یا سند سفر و عکسی که شما زمان بیومتریک خود ارائه دادید مقایسه می کند. همچنین از شما تقاضا می شود که دوباره انگشت نگاری را برای تأیید هویت خود ارائه دهید.
حریم خصوصی شما حفظ خواهد شد
•    انگشت نگاری، عکس و اطلاعات شخصی شما در اداره ی امنیت بانک اطلاعات کانادا رمز نگاری و ذخیره خواهد شد و توسط قوانین حریم خصوصی کانادا کنترل خواهد شد.
برای اطلاعات بیشتر در مورد بیومتریک از وب سایت www.cic.gc.ca/biometrics دیدن فرمائید.

تکمیل فرم
از آنجا که فرم های تکمیل شده در زمره ی مهمترین اسناد یک متقاضی محسوب میگردند و در تصمیم گیری افسر ویزا دارای نقش بسیار مهمی می باشند، لذا توصیه میگردد ، کلیه اطلاعات درخواستی و سئوالات مطرح شده ، با دقت و بدرستی پاسخ داده شوند، زیرا درج هرگونه اطلاعات ناقص و یا خلاف وافع عمداً یا سهواً منجر به ردی پرونده متقاضی شده و درخواست های آتی متقاضی را نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد.
فرم های انواع مختلف ویزا در سایت سفارت کانادا موجود بوده و متقاضیان می توانند با توجه به نوع ویزای درخواستی ، نسبت به دانلود و تکمیل آنها اقدام نمایند . با توجه به اینکه برخی از اطلاعات درخواستی و سئوالات مطرح شده مستلزم داشتن اطلاعات و آگاهی کافی می باشند، لذا توصیه می گردد که فرمهای مذکور توسط افراد کارشناس و آگاه تکمیل گردند.

مدارک لازم
 مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کانادا با توجه به نوع ویزای درخواستی اعم از ویزای توریستی ، ویزای کار ، ویزای دانشجویی و مهاجرت و با توجه به اینکه افراد دارای مشاغل گوناگون و شرایط متفاوتی برای درخواست ویزا می باشند از شخصی به شخص دیگرمتغیر و متفاوت می باشد. باتوجه به اینکه سفارت کانادا مصاحبه حضوری با متقاضیان پرونده نداشته و تصمیم گیری در مورد صدور و یا عدم صدور ویزا صرفاً با توجه به مدارک ارسالی متقاضی صورت می پذیرد ، لذا اهمیت ارسال مدارک صحیح وپرونده کامل بیشتر آشکار می گردد.مدارک ارسالی باید کامل، دقیق ، به روز و گویای کامل وضیعت فرد متقاضی  باشد وافسر ویزا را متقاعد نماید که شخص متقاضی واجد شرایط ویزای درخواستی می باشد.
(مدارکی که به زبان انگلیسی یا فرانسه نباشند باید بهمراه ترجمه رسمی آنها به زبان انگلیسی یا فرانسه ارسال گردند.)

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی:
دعوت کننده: 1- دعوتنامه با تاریخ و امضاء
                 2- کپی کارت اقامت دعوت کننده
                 3- کپی اجاره نامه و یا سند ملکی منزل دعوت کننده
                 4- گواهی کاری دعوت کننده یا آخرین فیش حقوقی
                 5- گواهی حساب بانکی دعوت کننده
                 6- آخرین برگ پرداخت مالیاتی (Notice of assessments یا T4)    
مدارک شناسایی و مدارک دارایی
پاسپورت جدید با حداقل یکسال اعتبار
پاسپورتهای قدیمی ( برای نشان دادن تاریخچه سفرها )
شناسنامه متقاضی
اسناد ملکی منگوله دار و غیر منگوله دار شامل مبایعه نامه – قرارداد پیش خرید و غیره
اجاره نامه در صورتی که تاریخ آن تمدید شده واعتبارداشته باشد  
گواهی لاتین بانکی از حساب های سپرده و اگر سپرده ای دارید که در ماه سود ماهیانه دریافت می کنید لطفاً پرینت (ریز) حساب یا گواهی از بانک که در آن قید شود در ماه چقدر سود دریافت می کنید.
گردش حساب سه ماه و یا شش ماهه از حساب های جاری و کارکرد دارمتقاضی
 2 قطعه عکس رنگی –سایز ۴٫۵*۳٫۵  با زمینه روشن  که به تازگی گرفته شده باشد
گواهی اشتغال به تحصیل یا اشتغال به کار فرزندان مجرد
مدارک کاری متقاضی
(گواهی اشتغال به کار ، فیش حقوقی ، حکم کارگزینی ، فیش بازنشستگی ، حکم بازنشستگی ، پروانه کسب ،پروانه بهره برداری ، پروانه وکالت ، پروانه مطب ، کارت بازرگانی )
اگر متقاضی دارای شرکت باشد مدارک ذیل را در صورت موجود ارائه دهد :
مدارک شرکت
اساسنامه شرکت
روزنامه رسمی شرکت ( آگهی تاسیس وآخرین آگهی تغییرات)
اظهار نامه ثبت شرکت
آخرین لیست بیمه شرکت + برگه پرداخت
پرینت گردش حساب سه ماه یا شش ماه شرکت
آخرین برگه مالیاتی شرکت
(در صورتی که متقاضی ، خانم متاهل باشد علاوه بر مدارک خود، مدارک همسر هم نیاز است .)
لازم به ذکر است که بعد از ارسال مدارک به سفارت ، به هیچ عنوان نمی توان مدرک دیگری را به پرونده خود اضافه نمایید مگردر مواردی که  سفارت مدرکی را از شما بخواهد و همچنین بعد از تصمیم گیری درمورد پرونده شما مدارک از طرف سفارت به شما بازگردانده نخواهد شد.
توضیح اینکه از تاریخ 11 دسامبر 2013 دفتر VAC اقدام به انجام خدمات بیومتریک (انگشت نگاری ) در آنکارا نموده  و در قبال انجام این خدمات وجهی تحت عنوان هزینه بیومتریک باید واریز گردد.  نمایندگان ما در آنکارا علاوه بر واریز وجه سفارت ، واریز هزینه بیومتریک را نیز انجام می دهند. با این تفاصیل خود متقاضی حتماً باید برای انجام بیومتریک در آنکارا حضور داشته باشد، البته شامل افراد زیر 14 سال و همچنین بالای 80 سال نیست.
Сначала зайдите на смотреть фильмы, а потом обязательно зайдите посмотрите фильмы онлайн это стоит того
آیا مایل به اطلاعات بیشتر در رابطه با ما مهاجرت هستید؟

ما به شما اطلاع خواهیم داد